Poniedziałek, 24 czerwca 2024
Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
słonecznie
17°C
Powróć do: Śremskie Żyrafy

ŚREMSKIE ŻYRAFY 2007

zyrafa2-jpg ŚREMSKA GRUPA NIEUSTANNYCH OPTYMISTÓW "KRÓWKA MAŁA"

10-Sremska-Grupa-Nieustannych-Optymistow-Krowka-Mała 

Grupę założyło grono przyjaciół, które od kilku lat zajmuje się organizacją śremskich Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzy lata temu przyjęli nazwę Śremska Grupa Nieustannych Optymistów "Krówka mała", co sprawia, że grupa jest bardzo rozpoznawalna. A - jak twierdzą sami członkowie - "Być Krówką - to brzmi dumnie!" Krówka mała zrodziła się w grudniu 2000 roku. Początkowo było to tylko sześć osób: Adrian Domański, Jola Kujawa, Grzegorz Pawlak, Daniel Stawiński, Tomek Waszak i Leszek Złotowski. Wkrótce dołączyły kolejne osoby - aktualnie aktywnych krówek jest 19. Grupa ma swych członków honorowych - Przyjaciół: Tomasz Kocemba (nabywca Złotego Serduszka podczas IX Finału), Mariusz Kwaśniewski (Radio Merkury), Tomek Tauchert (nabywca Złotego Serduszka podczas X Finału), Bogusław Klaczyk (jest z Krówką od pierwszego Finału) oraz Jurek Owsiak. Działania "Krówki" to nie tylko Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ale różne aktywności lokalne: projekt "Niebieski Pokój", współpraca z Powiatowym Klubem Środowiskowym, a przede wszystkim pokazy podczas imprez plenerowych o tym, jak udzielać pierwszej pomocy.

REHAU

7-Rehau 

Jedno z największych przedsiębiorstw w gminie Śrem. Jest wiodącym na rynkach światowych dostawcą produktów i systemów dla budownictwa, motoryzacji i przemysłu w dziedzinie rozwiązań opartych na polimerach. Obecnie prowadzi inwestycje, które mają na celu rozbudowę hal produkcyjnych, centrum logistycznego oraz administracyjnego. Dzięki realizacji inwestycji zatrudnienie w Rehau znajdzie dodatkowe 150 osób. Prace budowlane prowadzi firma Skanska, jednak należy wspomnieć, że udział w rozbudowie firmy bierze wiele śremskich przedsiębiorstw budowlanych. Wartość inwestycji w Rehau przekracza ponad 86 mln złotych. Zakończenie prac budowlanych planuje się na grudzień 2007 r.

INTERNETOWE RADIO ŚREM

2-Internetowe-Radio-Srem 

Pomysłodawcą jest Patryk Kubski. Zaczęło się od serwisu internetowego o Śremie dla młodzieży, po którym powstał pomysł "sygnału" w sieci. Radio funkcjonuje od 1 maja 2006 roku. Przyjęło formę prawną Stowarzyszenia "Lepszy Śrem", działa non-profit. Atutem działalności jest strona internetowa www.radiosrem.pl, która otrzymała wyróżnienia w konkursach "Perła Internetu" i "Cool Site".  Radio obecnie dąży do obejmowania patronatu nad każdym wydarzeniem w powiecie śremskim.  Ludzie radia: Patryk Kubski, Michał Ratajczyk, Przemek Bazanowski, Michał Jędrkowiak, Robert Piątek, Szymon Niewrzęda, Dawid Ciesiółka, Emil Jasionowski, Marzena Iwanowska, Daria Skowronek, Arek Szulc, Kasia Trot, Klaudia Szymankiewicz, Weronika Selwet, Karolina Skotarczak, Piotr Rogacki, Tomek Droździk, Dawid Glinkowski, Jagoda Płończak, Karolina Nika, Ewa Szłapczyńska, Adam Salamon, Dominika Urbańska, Krysia Kleczewska, Olga Matyjewicz.


RZEŹBY MAGDALENY ABAKANOWICZ WYKONANE W ODLEWNI ŻELIWA "ŚREM" S.A.

8-Rzezby-Magdaleny-Abakanowicz-wykonane-w-OZ-SREM-SA 

Wybitna polska artystka Magdalena Abakanowicz bardzo wysoko oceniła możliwości techniczne Odlewni Żeliwa ŚREM oraz umiejętności pracowników Odlewni. Współpraca z Odlewnią rozpoczęła się w 2000 roku. Od tego czasu powstała największa w Europie, a może nawet na świecie, grupa 112 rzeźb figuralnych „Nierozpoznani”. Dzieło było realizowane w ramach obchodów 750-lecia lokacji Poznania. W październiku 2002 roku nastąpiła uroczysta inauguracja dzieła "Nierozpoznani" usytuowanej na terenie poznańskiej Cytadeli. W marcu 2005 roku Pani Profesor Abakanowicz rozpoczęła w Odlewni pracę nad kolejnym wielkim projektem o nazwie „Agora”. Jest to grupa ponad stu żeliwnych korpusów o wysokości 285 i 295 cm dla miasta Chicago. Dwa Abakany można obejrzeć przed budynkiem Odlewni.

ŚREMSKA LIGA BOULE

11-Sremska-Liga-Boule 

W Śremie coraz bardziej popularna staje się gra w boule. Zainteresowanie wielu osób tą dyscypliną sportu zainicjowało rozwój niezbędnej infrastruktury. Powstało już 10  pól do gry (m.in. w Parku Śremskich Odlewników oraz na stadionie przy ul. Zamenhofa). Boiska do petanque mają wymiary 4 m x 15 m. Oficjalne otwarcie śremskiego bulodromu odbyło się 5 maja br., a rozpoczął je I Turniej  Petanque Dubletów Gminy Śrem o Puchar Krówki Małej i Burmistrza Śremu. Sezon ligowy zakończył się 12 października - był to sezon pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. W tym czasie śremska liga gry w boule zdołała skupić ok. 150 aktywnych  graczy. Tak mało znana dziedzina sportu stała się bardzo popularna wśród mieszkańców Śremu, którzy grają całymi rodzinami, a wiek nie odgrywa tu żadnej roli.

PRZYSTAŃ W ŚREMIE NAD WARTĄ

6-Przystan-w-Sremie-nad-Warta 

Zachęcając mieszkańców do aktywnego spędzania czasu wolnego, Urząd Miejski w Śremie podjął inicjatywę wybudowania przystani nad rzeką Wartą w celu ożywienia uprawiania sportów wodnych na terenie Śremu. Rozbudowano pomost do cumowania jednostkom rzecznym, utwardzono wał umożliwiający swobodne dotarcie do obiektu, powstało drewniane przejście dla pieszych. Jednocześnie postawiono drewniane stoły i ławy, które zostały zadaszone stylowymi konstrukcjami. Od maja zorganizowane zostały już dwa spływy kajakowe, w których udział wzięło ponad 100 osób. Przystań służy też jako miejsce postoju różnym jachtom przepływającym przez nasze miasto. Śrem - dzięki nowej infrastrukturze turystycznej - staje się unikatowym miejscem wypoczynku dla gości i turystów. Przejażdżki statkami, spływy kajakowe, maratony pływackie oraz nadwarciańska przyroda zachęcają do chwil relaksu nad rzeką.

SERDECZNA OSADA

9-Serdeczna-Osada 

Serdeczna Osada im. Świętej  Rity  to parafialny ośrodek wypoczynkowo-rekolekcyjny, położony 10 km od Śremu, między Mórką a Mełpinem. Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia był Proboszcz Parafii NSJ w Śremie - ks. Ryszard Adamczak. Już od 2002 roku w Serdecznej Osadzie organizowane są letnie obozy dla dzieci. Z roku na rok przyjeżdża coraz więcej uczestników – w 2007 roku było ich ponad trzystu.  

KAPSTEL

4-Kapstel 

Zespół KAPSTEL powstał w Śremie w 2000 roku. Początkowo kapela grała utwory rockowe oraz odrobinę bluesa. Z takim repertuarem Kapstel zagrał kilkadziesiąt koncertów w Śremie oraz na scenach okolicznych miast i miasteczek. Dopiero koniec roku 2004 stał się dla grupy zapaleńców przełomowy. Decyzja o zmianie stylu i przejście zespołu do klimatów zdecydowanie bardziej bluesowych stało się przyczyną zmiany składu kapeli. Na przełomie roku 2004 i 2005 do kapeli dołączyli Mariusz Tomczak oraz Jarek Ślenzak, a pod koniec lutego 2005 roku Mariusz Czajka. W repertuarze pojawiły się utwory takich klasyków bluesa jak Muddy Waters, Rory Gallagher, Ten Yaers After, Allman Brothers Band, John Mayall czy też ostatnio Eric Clapton z zespołem The Cream. Kapela w nowym składzie grała w różnych miejscach - od śremskich pubów po dużą scenę podczas WOŚP, ale i poznańskie kafejki dla Kapstla to nie nowość. Zespół zagrał również 2 koncerty z Lombardem, a pod koniec roku 2005 gościł w Rożnovie pod Radhostem w Czechach, partnerskim mieście miasta Śrem.
Grupę tworzą: Mariusz Tomczak – perkusja, Jarek Ślenzak – bas, Łukasz Domański - gitara solowa, Mariusz Czajka – wokal, Tomek Mazurczak – harmonijka, Krzysiek Dudek - instrumenty klawiszowe. Rock i nietuzinkowy blues wykonywany przez zespół Kapstel przyciąga na koncerty rzeszę wielbicieli. By zaprezentować szerszej grupie ludzi muzykę, którą Kapstel hobbystycznie uprawia, w styczniu 2007 roku zespół nagrał płytę demo zawierającą 9 utworów.

MISTRZOSTWA MOTOROWODNE ŚWIATA I EUROPY

5-Motorowodne-Mistrzostwa-Swiata-i-Europy 

Od kilku lat Śrem jest gospodarzem motorowodnych mistrzostw świata i Europy Tegoroczne mistrzostwa na Jeziorze Grzymisławskim odbyły się w ostatni weekend września. Startowały motorówki klas F-500 (mistrzostwa świata) i T-550 (Europy).Wśród uczestników byli reprezentanci z Włoch, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii i oczywiście z Polski.Przy okazji mistrzostw nad jeziorem organizowane są imprezy plenerowe, które przyciągają liczne rzesze  mieszkańców naszego miasta. Organizatorami są Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski oraz Klub Posnania.

AMATORSKA KOMPANIA TEATRALNA

1-Akt-Amatorska-Kompania-Teatralna 

AKT, czyli Amatorska Kompania Teatralna, została utworzona przez grupę przyjaciół. Istnieje już ponad 5 lat. Wystawiła klika spektakli: "Igraszki z diabłem" Jana Drdy, "Dom otwarty" Michała Bałuckiego oraz Jasełka. Swoje sztuki AKT prezentuje na scenie na strychu stolarni pana Marka Nowaka.

DZIEŁA JERZEGO JURGI

3-Jerzy-Jurga-OBRAZKI 

Jerzy Jurga - artysta wszechstronny: poeta, malarz, konstruktor kusz. Indywidualista. Urodzony w 1940 r. Jest absolwentem Katedry Historii Sztuki UAM, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i The British Crossbow Society. Jerzy Jurga jest przede wszystkim malarzem - z powodu swojej oryginalności nie ma odpowiednika w sztuce. Jego twórczość nie poddaje się zaszufladkowaniu, można ją określić jedynie przez przybliżenie, mówiąc, że lokuje się na przecięciu twórczości "naiwnej", tzn. dziecięcej i prymitywistów, z surrealizmem. Z wystawami swojego malarstwa bywa w miejscach całego świata. Podczas ostatnich wakacji kolekcję obrazów można było obejrzeć w poznańskiej Galerii Arsenał.Warto dodać, że Jerzy Jurga konstruuje kusze - jest ich prawdziwym znawcą. Pierwszą kuszę zbudował przed kilkoma laty, gdy jako zawodnik uprawiał łucznictwo i skończyły mu się strzały i cięciwy. Obecnie uczy przyjeżdżających do niego z całej Polski pasjonatów starej tradycyjnej technologii wytwarzania tej szlachetnej broni.

UNIWERSYTET LUDZI CIEKAWYCH ŚWIATA

12-Uniwersytet-Ludzi-Ciekawych-Swiata 

Inicjatywa podjęta przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Śrem. Obejmuje szereg wykładów o szerokiej tematyce, które odbywają się raz w miesiącu w Collegium Heliodora Święcickiego - Oddział Zamiejscowy UAM w Śremie. Pierwsze spotkanie zorganizowano już ponad trzy lata temu - 28 października 2004 r. Wykład prowadził Krzysztof Moraczewski - dr nauk humanistycznych, pracownik Zakładu Badań nad Kulturą Artystyczną Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu na temat „Gdzie się rozeszły drogi chrześcijaństwa i islamu?"  Przez ten okres uczestnicy spotkań mieli okazję poznać zwyczaje panujące na całej kuli ziemskiej - Boliwię, Peru, Japonię i Afrykę odkryli przed ciekawymi świata Śremianami następni prelegenci. Była też szansa na poznanie sławnych artystów, takich jak Jerzego Jurgę czy Stefana Chwina oraz uzupełnienie wiedzy zarówno o okupacji hitlerowskiej w powiecie śremskim, jak i o średniowiecznych turniejach rycerskich.Na stronie portalu miejskiego przez miesiąc można było głosować na Śremską Żyrafę. Wśród internautów najpopularniejszy okazał się zespół KAPSTEL, który otrzymał 49,2% głosów. 
Również goście, którzy przybyli na wczorajszą galę, mieli możliwość zagłosowania. Ich zdaniem najciekawszą inicjatywą w gminie Śrem okazała się Serdeczna Osada, której pomysłodawcą jest proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa ks. Ryszard Adamczak.

Burmistrz Śremu przyznał jeszcze jedną Żyrafę  - dla Urzędu Skarbowego w Śremie, który otrzymał tytuł Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy w V Edycji Konkursu odbywającego się pod patronatem Business Centre Club i Ministerstwa Finansów.
DO GÓRY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej