150-Lecie Gimnazjum i Liceum im. Gen. Józefa Wybickiego
W roku 2008 Liceum Ogólnokształcące im. gen, Józefa Wybickiego obchodziło 150 rocznicę istnienia. Obchody, które zgromadziły uczestników z Polski oraz spoza granic kraju, odbyły się w dniach 25 - 26 września. Rozpoczęły się uroczystą wspólną sesją Rady Powiatu i Rady Miejskiej w auli szkoły. Punktem kulminacyjnym obrad było wręczenie Aktu Nadania Tytułu "Honorowy Obywatel Śremu" profesorowi Tadeuszowi Malińskiemu, absolwentowi liceum. Największym wydarzeniem jubileuszu był zjazd absolwentów. Przez cały weekend ulice miasta i szkolne mury wypełniały okrzyki radości dawno niewidzianych znajomych.
Książka "Martwe Jezioro" aut. Olgi Rudnickiej
Olga Rudnicka ma 20 lat. Mieszka i pracuje w Śremie - jest opiekunką w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Studiuje pedagogikę w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się przede wszystkim literatura, oprócz tego muzyka, taniec oraz konie. W 2008 młoda literatka odniosła niebagatelny sukces. Najsłynniejsze polskie wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało jej książkę pt. "Martwe jezioro". "Martwe Jezioro" to połączenie kryminału i romansu z niemałą dawką ironicznego humoru.
Maraton Pływacki Romana Bartkowiaka
W dniach 26 - 27 lipca 2008 r. Roman Bartkowiak podjął wielkie wyzwanie - postanowił przepłynąć rzeką Wartą trasę z Konina do Śremu, pokonując 110 km. Pan Roman Bartkowiak ma 59 lat, jest ratownikiem na basenie spółki Śremski Sport.
Start z Konina nastąpił o godzinie 12:10. Na metę w Śremie Roman Bartkowiak przypłynął sześć godzin przed przewidywanym czasem - już o godzinie 12:00. W 23 godziny, 53 minuty i 12 sekund 59-letni śremianin przepłynął dystans 110 km z Konina do Śremu. Po krótkiej regeneracji sił komisja sędziowska z Polskiego Związku Pływackiego oficjalnie ogłosiła ustanowienie rekordu świata.
Miejska Trasa Turystyczna po Prawobrzeżnym Śremie
Wraz z powstaniem przystani kajakowej na rzece Warcie pojawił się pomysł na zachęcenie przyjezdnych do poznania Śremu, oprowadzenia po ciekawych miejscach w mieście. Z inicjatywą wyszli śremscy radni Zdzisław i Bartosz Żeleźni, którzy niejednokrotnie służyli grupom turystów jako przewodnicy po Śremie. Ich pomysłem było utworzenie spacerowej miejskiej trasy turystycznej po ulicach Śremu oraz oznakowanie miejsc związanych z historią naszego miasta. Projektem, opracowaniem graficznym oraz wykonaniem miejskiej trasy turystycznej zajęła się firma TISZ design w składzie: Michał Tiszer, Kinga i Kamil Kondras. Cała trasa została utrzymana w interesującym stylu. Na ręcznie kutych mocowaniach zostały zamontowane tablice informacyjne. Całość tablicy zdobi metalowy zarys panoramy miasta - symbol trasy.
Mistrzostwa Polski Seniorów w Szermierce
Przez trzy wiosenne weekendy mieszkańcy naszej gminy mogli oglądać zmagania najlepszych w Polsce szermierzy podczas rozgrywanych w Śremie Mistrzostw Polski Seniorów w Szermierce. Zawodnicy toczyli zacięty bój o punkty umożliwiające im start w reprezentacji Polski podczas olimpiady w Pekinie 2008. Zawody odbywały się w obiekcie sportowym przy ulicy Staszica w Śremie. Pierwszy weekend 27 - 29 marca 2008 - to weekend szpady i szabli, 19 -20 kwietnia odbywały się zawody we florecie kobiet, a 26 - 27 kwietnia - floret mężczyzn. Głównymi organizatorami Mistrzostw Polski Seniorów w Szermierce byli: Urząd Miejski w Śremie, Polski Związek Szermierczy, Sekcja Szermiercza Śremskiego Klubu Sportowego WARTA oraz Szkolny Związek Sportowy. Najważniejszą rolę odegrał Stanisław Płociennik - Przewodniczący SZS.
Sekcja Olimpiad Specjalnych „Gepard” Śrem
Dzień 21 listopada 2000 r. to data utworzenia Sekcji Olimpiad Specjalnych "GEPARD" Śrem i wstąpienia w struktury stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Gepard liczy 50 zarejestrowanych zawodników (uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych w Śremie) oraz 11 zarejestrowanych członków (działaczy). Przewodniczącym sekcji jest Maciej Maćkowiak.
Gepard zajmuje się organizacją treningów (tenis stołowy, kręgle, badminton), turniejów sportowych (tenis stołowy, kręgle), zawodnicy sekcji startują w różnorodnych zawodach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet europejskim. Ponadto organizuje imprezy sportowo-rekreacyjne (pikniki Olimpiad Specjalnych w Jaszkowie, festyny rodzinne z cyklu „Mamo, Tato zagraj ze mną w boule” ) oraz bale i koncerty charytatywne, bierze udział w letnich i zimowych obozach sportowych (Złotów, Straduń, Szklarska Poręba), a także wydaje czasopismo – miesięcznik „Gepard”
Słownik Biograficzny Śremu
Dodatkowo żyrafę specjalną od Burmistrza Śremu otrzymał Komitet Organizacyjny Obchodów 150-lecia Gimnazjum i Liceum w Śremie.