Aktywny senior Barbara Jedlińska
Barbara Jedlińska jest animatorem działań dla osób starszych, skupionych w Klubie Seniora. Klub jest ciekawą formą spędzania czasu wolnego przez osoby starsze, niepełnosprawne oraz atrakcyjnym miejscem spotkań. Liderka klubu dba o atmosferę i nastrój sprzyjający odkrywaniu i rozwijaniu umiejętności uczestników. Seniorzy korzystają z wykładów, prelekcji, zajęć relaksacyjnych, wycieczek i spotkań z lokalnymi liderami. Barbara Jedlińska na co dzień propaguje wizerunek pozytywnej starości - seniora aktywnego i pomysłowego, zaangażowanego w przedsięwzięcia lokalne. Jej działania tworzą przestrzeń, w której osoby starsze i niepełnosprawne mają poczucie bezpieczeństwa, nie są bezradne wobec wyzwań codzienności. Klub Seniora działa przy Towarzystwie im. św. Brata Alberta.
Drużyna Szpiku
Drużyna Szpiku to aktywni działacze Fundacji Anny Wierskiej "Dar Szpiku", która powstała w 2008 roku. Celem drużyny jest niesienie pomocy i nadziei tym, którzy zachorowali na nowotwór. Drużyna Szpiku nieustannie zachęca do oddania swojego czasu, trudu i talentu chorym na białaczkę. Organizuje maratony, propaguje wiedzę i przekonuje do oddawania krwi oraz szpiku. Uczestnicy biegów czy pikników stają się ambasadorami transplantologii, a tym samym głosem osób walczących o swoje zdrowie i życie. W 2010 roku drużyna była organizatorem m.in. II Śremskiego Biegu Drużyny Szpiku pod hasłem "Podziel się życiem", który odbył się 18 września. Prezesem fundacji jest Dorota Raczkiewicz.
Ławeczka ks. Piotra Wawrzyniaka na Promenadzie
Śrem w latach 2009 - 2010 był gospodarzem centralnych obchodów 160. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci Ks. Piotra Wawrzyniaka, pod patronatem Bogdana Zdrojewskiego Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, Metropolity Poznańskiego Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego i Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uroczystości upamiętniające postać wielkiego organicznika ks. P. Wawrzyniaka - twórcy spółdzielczości bankowej i znamienitego organizatora życia społeczno - kulturalnego, który wywodził się z ziemi śremskiej, miały niezwykle bogaty program. Zwieńczeniem obchodów była inicjatywa postawienia ławeczki pamiątkowej z wizerunkiem ks. Piotra na śremskiej Promenadzie. Fundatorami ławeczki są Gospodarczy Bank Wielkopolski SA w Poznaniu i społeczeństwo Śremu.
Obchody 375-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
W 2010 roku Bractwo Kurkowe w Śremie obchodziło 375-lecie swojego istnienia oraz 20-lecie jego reaktywacji. Bractwo jest najstarszą organizacją społeczną działającą w Śremie. Jubileusz bractwa świętowano podczas Dni Śremu. Na obchody przybyli bracia kurkowi z miasta partnerskiego Bergen oraz wielu przedstawicieli braci kurkowych zrzeszonych w bractwach w całym kraju. Jubileusz był okazją do spisania historii śremskiego bractwa, którą zaprezentowano w książce pt. „Wzorem ojców. Z dziejów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śremie (1635-2009)” – jako drugi tom z cyklu „Śrem w małych monografiach". Starszym Kurkowego Bractwa Strzeleckiego jest Marian Waligórski.
Patrol Rowerowy
Patrol Rowerowy jest inicjatywą młodych ludzi, którzy przynależą do Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. Od kilku lat swój czas poświęcają angażując się w prace na rzecz najstarszego, bo mającego ponad stuletnią historię i najbardziej okazałego Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Patrol rowerowy dba o utrzymanie porządku i czystości poprzez patrolowanie zabezpieczające przed aktami wandalizmu. Ponadto patrol wspiera służby mundurowe policji i straży miejskiej w organizacji i nadzorowaniu ruchu pieszych i pojazdów podczas dużych imprez plenerowych w Śremie, np. Dni Śremu, wyścigi kolarskie, czy lokalne uroczystości patriotyczne. Obecnie patrol rowerowy liczy 6 osób. Liderem patrolu jest Patryk Krzeszewski.
Wyprawa Marcina Helaka na Mont Blanc
Marcin Helak, śremianin, pasjonat alpinizmu, 31 sierpnia 2010 r. stanął na szczycie Mont Blanc. Przygotowania do wyprawy ŚREM - MONT BLANC Expedition 2010 śremianin rozpoczął już wczesną wiosną. Skrupulatnie zaplanował wyprawę, pozyskał wsparcie sponsorów i z sukcesem zrealizował swój plan. Ze wspomnień spisanych przez Marcina czytamy: "...I tak przy pięknej aurze o 11:25 znaleźliśmy się 4810 m n.p.m., na Mont Blanc! Na szczycie przywitał nas Czech, który zaczął grać na gitarze urozmaicając ten nasz krótki pobyt. Radość ze zdobycia Dachu Europy, parę zdjęć i powrót na dół, do schroniska Goûter. Popołudnie spędziliśmy na odzyskaniu energii i skumulowaniu jej na powrót następnego dnia do Chamonix. Wyprawa zakończona powodzeniem!”
W plebiscycie internetowym największą popularnością cieszyła się wyprawa Marcina Helaka na Mont Blanc, która uzyskała 49% wszystkich głosów.
Podczas gali zwycięzcą okazała się Drużyna Szpiku, która zdobyła 43% głosów.
Ponadto Burmistrz Śremu Adam Lewandowski przyznał "Żyrafy Specjalne". Otrzymali je: